French Polynesia Earns Historic First Amateur MMA Win On Day 1 of IMMAF Oceania Open

The French Polynesia national team secured its first ever victory on the international amateur MMA platform, on day 1 (March 6) of the 2020 IMMAF Oceania Open Championships in Australia.

The debut of French Polynesia under the IMMAF banner comes following recognition of The Polynesian Federation of Wrestling and Associated Disciplines (FPLAJDA) as a member of the IMMAF, announced last year on November 11.

The symbolic first triumph for the national team was secured in the very first bout of the day by men’s bantamweight (61.2 kg/135 lbs) athlete, Keoni Terorotua (main picture). The 22-year-old bested Levi Hawkes of New Zealand, a veteran of the 2018 Junior World Championships and 2019 Oceania Open. The bout was decided by a split-decision on the judge’s scorecards.

Terorotua’s team mates, Aremiti Tinirau (men’s welterweight) and Michael Lisan (middleweight) were also in action, but were defeated after going the distance against experienced Australians Corey Reeves and Loni Doyle Filimoehala who both earned unanimous decision wins for the home nation.

Recap full Day 1 results and Day 2 schedule below.

The International Mixed Martial Arts Federation’s nation vs nation, MMA tournament plays out from 6– 8 March at the Gold Coast Recreation Centre from 10:30 hrs daily (AEST / GMT + 10). Sunday’s finals will be available to watch for free at IMMAF.TV.

Tickets are still available from Eventbrite and on the door.

Sign up to MyNextMatch.com to view brackets and live tournament updates

RESULTS – DAY 1: 06/03/2020

Bout 1: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Keoni TEROROTUA (French Polynesia) d e f Levi Hawkes (New Zealand) via Split Decision Round 3, 3 (28-29, 29-28, 29-27)

Bout 2: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Colby Thicknesse (Australia) d e f Ali Yaqoob (Bahrain) via TKO Round 3, 1:54

Bout 3: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Denzil Brokken (New Zealand) d e f Justin Grey (Canada) via Submission (Guillotine Choke)  Round 1, 0:50

Bout 4: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Dylan Thompson (United Kingdom) d e f Taj Fewquandie (Australia) via Submission (Armbar)  Round 2, 1:02

Bout 5: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Oliver Schmid (New Zealand) d e f Mohamed Alghool (Bahrain) via Split Decision Round 3, 3:00 (28-29, 29-28, 30-27)

Bout 6: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Lachlan Stitt (Australia) d e f Gary Mcdonald (New Zealand) via TKO Round 1, 1:55

Bout 7: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Corey Reeves (Australia) d e f Aremiti TINIRAU (French Polynesia) via Unanimous Decision Round 3, 3:00 (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 8: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Yousif Sayyar (Bahrain) d e f Tiep Cai Xuan (Czech Republic) via Split Decision Round 3 (29-28, 28-29, 29-28)

Bout 9: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Hakaraia Wilson (New Zealand) d e f Samuel Marles (Australia) due to Medical Examination Failed

Bout 10: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Omer Suliman (Australia) d e f Lukas Piffko (Czech Republic) via Unanimous Decision Round 3, 3:00 (30-27, 30-27, 29-28)

Bout 11: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Loni Doyle Filimoehala (Australia) d e f Michael LISAN (French Polynesia) via Unanimous Decision Round 3, 03:00 (30-26, 30-27, 30-26)

Bout 12: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Auryn Parmley (Australia) d e f Tony Hemopo (New Zealand) via TKO Round 2, 0:56

FIGHT CARD – DAY 2: 07/03/2020

Bout 1: Female Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Nina Back (Sweden) VS Jenna Horto (Finland)

Bout 2: Female Strawweight 52.2 kg (115 lbs) Daria Samchik (Ukraine) VS Olivia Ukmar (Australia)

Bout 3: Female Atomweight 47.6 kg (105 lbs) Magdalena Czaban (Poland) VS Courtney Gray (Australia)

Bout 4: Female Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Bianca Antman (Sweden) VS Amanda Cairney (New Zealand)

Bout 5: Female Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Kiera-Lee Botfield (Australia) VS Rosemarie McAuslin (New Zealand)

Bout 6: Female Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Michelle Montague (New Zealand) VS Kelsey Schroder (New Zealand)

Bout 7: Female Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Mel Webster (New Zealand) VS Jenni Kivioja (Finland)

Bout 8: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Abdulla Mubarak (Bahrain) VS Keoni TEROROTUA (French Polynesia)

Bout 9: Male Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Abdulla Alyaqoob (Bahrain) VS Muhammad Mokaev (United Kingdom)

Bout 10: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Abdul Mahdawi (Australia) VS Colby Thicknesse (Australia)

Bout 11: Male Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Denzil Brokken (New Zealand) VS Dylan Thompson (United Kingdom)

Bout 12: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Jordan Thomas (Australia) VS Oliver Schmid (New Zealand)

Bout 13: Male Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Zubair Gadzhiev (Bahrain) VS Andy Le (Australia)

Bout 14: Male Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Ramazan Gitinov (Bahrain) VS Lachlan Stitt (Australia)

Bout 15: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Vaibhav Vaman Shetty (India) VS Hakaraia Wilson (New Zealand)

Bout 16: Male Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Omer Suliman (Australia) VS Loni Doyle Filimoehala (Australia)

Bout 17: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Murtaza Talha Ali (Bahrain) VS Auryn Parmley (Australia)

Bout 18: Male Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Patrick Best (Australia) VS Ezekiel Wetere (New Zealand)

Bout 19: Male Heavyweight 120.2 kg (265 lbs) Dane Alchin (Australia) VS Alexander Lutu (New Zealand)

By IMMAF.org lead writer: Jorden Curran

Comments are closed.